
Šepet Izole v živo z Orange Wine Festivala
V novi epizodi Šepeta Izole vas popeljemo naravnost v srce dogajanja – na mednarodni Orange Wine Festival 2025, ki se je 25. aprila ponovno odvil v Izoli! Posebnost epizode je, da je ta v celoti posneta v angleškem jeziku. Izredno zanimiva pa je tudi lokacija snemanja.
Podcast smo posneli v Podestatovi palači – nekdanji občinski palači, ki je trenutno v fazi prenove. Že v prihodnjem letu bo ta postala novo kulturno prizorišče mesta, upamo pa, da tudi dodatna lokacija Orange wine festivala, ki iz leta v leto postaja vse bolj priljubljen.
Letos je gostil kar 70 vinarjev iz različnih držav. Mi pa smo v sproščenem ritmu klepetali z izjemnimi vinarji, someljeji in vinskimi pripovedovalci. Vsak je skozi svojo zgodbo razkril delček posebnosti oranžnih vin, pa tudi svoje vtise o Izoli.
S kom smo se pogovarjali na festivalu oranžnih vin
Gvanca Abuladze, Baia's Wine (Gruzija)
Sestri iz Gruzije Gvanca in Baia z veliko predanostjo nadaljujeta večtisočletno tradicijo pridelave qvevri vin. Njuna zgodba je poklon naravi, družini in moči žensk v svetu vina. Pogovarjali smo se z eno od sester – Gvanca Abuladze, ki pravi, da pridelava vina ne razlikuje med spoli, ampak se ocenjuje le po kvaliteti. Kako je biti ženska vinarka v pretežno moškem svetu, nam je med drugim v pogovoru razkrila prijetna sogovornica.
Raffaele Bonivento (Italija)
Raffaele Bonivento je eden od začetnikov gibanja “Natural wine revolution” v Italiji. Zanj bi lahko rekli, da je pravi ambasador pristnih okusov in velik prijatelj Izole. Kot vinski distributer pod blagovno znamko Meteri pomaga oranžnim vinom najti pot do vrhunskih restavracij, hkrati pa z veliko strastjo odkriva popolne kombinacije okusov med krožniki in kozarci. Če kdo ve, kako se oranžna vina obnašajo na mizi, je to zagotovo on. Pa je imel kdaj tudi priložnost okusiti res slabo kombinacijo? To in še več nam je zaupal v kratkem pogovoru.
Matej Zaro, Zaro Wines (Izola, Slovenija)
Matej Zaro je mladi vinar iz znane družine Zaro in prepoznavni obraz blagovne znamke Zaro Wines. Je brat dvojček Luke Zara, s katerim smo se že pogovarjali v eni izmed preteklih epizod, in eden glavnih organizatorjev Orange Wine Festivala. S svojo predanostjo ekološkemu vinogradništvu soustvarja sodobno podobo Izole, ki temelji na bogati tradiciji. Najraje dela s sortama malvazija in refošk, še posebej pa je ponosen na njihovo maceracijo. Kaj mu pomeni Orange Wine Festival, zakaj verjame v njegovo prihodnost in kakšno vlogo ima Izola v tej zgodbi, pa izveste v 10-minutnem pogovoru.
Ian Dai, XiaoPu (Kitajska)
Ian Dai iz Shangaja je letos prvič obiskal Izolo. Po bogatih izkušnjah v vinskem svetu – bil je somelje, vinsko-izobraževalec in "buyer" za Amazon – je leta 2017 ustanovil XiaoPu (Mali vrt), nomadsko blagovno znamko naravnih vin, ki temelji na filozofiji "počasnega vina" (slow wine).Na festivalu se je predstavil z vinom, ki odraža njegov oseben, eksperimentalen in kulturno globoko zasidran pristop k vinarstvu. Sam pravi, da ga je prav pridelava vina najbolj naučila potrpežljivosti. Njegov nemirni in ustvarjalni duh pa ne počiva – Ian danes vodi tudi svoj podcast, kjer širi pripoved o naravnih vinih in oblikuje novo vinsko kulturo v Aziji. Spoznajte našega nasmejanega sogovornika!
Val Ivan Rojac, Rojac Wine (Istra, Slovenija)
Z veseljem smo pokramljali tudi z novo generacijo, ki stoji za znamko Rojac Wine iz Slovenske Istre. Val Ivan Rojac prinaša svež pogled na vinsko ustvarjanje, obenem pa s spoštovanjem ohranja bogato družinsko tradicijo maceriranih vin. Že pred polnoletnostjo je aktivno pomagal očetu Urošu, od katerega z velikim zanimanjem srka znanje in izkušnje. Trenutno je dijak računalništva, ki razmišlja, ali bi svojo pot nadaljeval v tej smeri ali se podal v svet agronomije. Pravi, da se še vedno uči in da bi mu bilo vedno žal, če družinske vinske zgodbe ne bi vsaj poskusil nadaljevati. Kaj vse nam je zaupal naš najmlajši sogovornik pa v kratkem pogovoru.
Martin Gruzovin, Guerila (Vipavska dolina, Slovenija)
Naš zadnji sogovornik je somelje, vinski pripovedovalec in član ekipe biodinamične kleti Guerila iz Vipavske doline. Martin Gruzovin je znan po ostrih, neposrednih razmišljanjih o razvoju slovenskega vinogradništva, ki jih pogosto deli v odmevnih vinskih kolumnah. V pogovoru je brez olepševanja spregovoril o izzivih panoge in o tem, zakaj prihodnost slovenskega vina zahteva več povezovanja. Na vprašanje, kaj mu je prinesel oranžni svet vina, je z nasmehom odgovoril: »Vse, prav vse.«
Vsakemu izmed sogovornikov smo za konec postavili še enaki vprašanji. Kateri? Izvedite v tokratni epizodi! Prisluhnite jim in odkrijte, zakaj oranžna vina v svetu (p)ostajajo tako poseben fenomen – in zakaj je prav Izola popoln kraj, kjer se vsako leto znova najdejo.
Poslušajte podcast Šepet Izole na vseh večjih platformah ali neposredno na visitizola.com!