
Orange Wine Festival je v Izolo privabil številne ljubitelje vin z vsega sveta
Najbolj mednaroden vinski dogodek v Sloveniji, Orange Wine Festival - Nature in the Glass, je v petek v Izolo pritegnil številčno publiko z vsega sveta. Okušali so vina iz več kot 70 kleti iz devetih držav, potekale so razprave, v okušanju pa so bile tudi kulinarične miniature in vrhunski kmetijski izdelki. Kljub zelo mokri vremenski napovedi se je popoldan na istrskem nebu pokazalo celo sonce.
Festivalsko dogajanje je potekalo na več koncih, v Manziolijevi palači in pri Bujolu so svoja vina predstavljali vinarji, ki se vse do večera niso ustavili z razlagami o pridelavi, vinifikaciji in svoji filozofiji dela. Med njimi so bili tako zvezdniki vinskega sveta kot njihovi mladi sledilci. Med obiskovalci so bili v pomembni meri mladi, ki jih vse bolj zanima tudi etični vidik kmetovanja. Na trgu so bili ponudniki kulinaričnih miniatur in vrhunskih kulinaričnih izdelkov, denimo šunkarna Kodila iz Prekmurja, predstavile so se tudi restavracije Stara Gostilna iz Pirana, Marina iz Portoroža in Kogo iz Kopra, pa sirarna Golden Ring, delikatese Gorenc, pekarna Pagna Panificio iz Trsta in Inštitut za oljkarstvo ZRS Koper. Posebne pozornosti so bile deležne vrhunske vinske vitrine Asko, ki poskrbijo ne le za hlajenje vina temveč tudi za obvestila o vsebini vitrine.
V cerkvi sv. Marije Alietske so potekale strokovne delavnice. V uvodni razpravi Mladi, naravo in vino je Nika Gregorič s kmetijskega ministrstva med drugim izpostavila spodbude mladim kmetom in napovedala skorajšnje oblikovanje državnega promocijskega organa za vino. Vinar Matej Zaro je poudaril svojo zavezo sonaravnemu in etičnemu kmetovanju, somelje Ivan Peršolja pa pomen izobraževanja mladih za vstop v svet vina.
Sledili sta delavnici o italijanskem in globalnem tržišču sonaravnih vin, na katerih so med drugimi sodelovali lastnik italijanske zastopniške hiše Meteri Raffaele Bonivento, vinar z Oslavja Dario Prinčič, Simon J. Woolf, avtor globalne uspešnice Amber Revolution, kitajski vinar Ian Dai, uvoznica vin Hilje Savolainen iz Estonije in somelje Valter Kramar. Bonivento je povedal, da so po razmahu sonaravnih vin pred leti vina s preveč napakami botrovala zmanjšanemu povpraševanju v niši, zaradi česar je treba posebno pozornost nameniti kakovosti vin.

V Izoli so bili obiskovalci z vsega sveta, okrog festivala je svoj obisk Evrope oblikovala skupina ameriških turistov, ki jim je kuharski mojster Michael Schwartz iz Miamija pripravil istrsko malico. Veliko je bilo tudi gostincev in vinskih trgovcev ter profesionalcev iz sveta vina in turizma, med drugimi Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije in Andrej Simončič, direktor Kmetijskega inštituta Slovenije. V Izoli so bili tudi predstavniki velikih vinskih manifestacij Vinitaly in Slow Wine.
Ob robu festivala so organizatorji v sodelovanju s Slovensko turistično organizacijo, TZ Izola in ZTKMŠ Brda organizirali strokovno turo za skupino uglednih inozemnih novinarjev. Ob Izoli in njenem zaledju so obiskali še vinski kleti Guerila v Planini in Ferdinand v Gonjačah, bili na kosilu pri Tomažu Kavčiču na Zemonu ter se udeležili prireditve Brda & Vino.
Orange Wine Festival je za primorske vinarje pomemben praznik sredozemskega kmetijstva, saj na njem predstavljajo vrhunske pridelke in izdelke publiki od drugod. Slišati je bilo številne navdušujoče ocene, pa tudi zagotovila, da se bodo gostje kmalu spet vrnili. Tovrstni turizem pomaga ohranjati živo in živahno podeželje, kar je nenazadnje spodbuda, da se mladi odločajo za delovanje v kmetijstvu in za pridelavo hrane.
Vir: Orange Wine Festival